FAQ - Často kladené otázky

Aké sú prednosti zatienenia plachtou?

Tieniace plachty sú funkčné a pritom veľmi vzdušné a elegantné. Vďaka jednoduchému mechanickému posunu na stĺpikoch, do ktorých sa upínajú, je možné ich nakláňať a teda vždy poskytujú tieň, nech už slnko svieti odkiaľkoľvek. Plachty pôsobia neopozerane a vynímajú sa dobre ako v rušnej zástavbe, tak v prírode. Kotviť možno plachty aj do fasády domu, a to buď do jednoduchého oka, alebo do fasádnej kotvy, ktorá je zhruba 160 cm vysoká a zahŕňa, rovnako ako stĺpik, posuvný mechanizmus.

Pre ktoré miesta je najvhodnejšie použiť zatienenie plachtami?

Možnosti zatienenia plachtami nie sú nijako obmedzené. Vhodne navrhnutý systém tieniacich plachiet dokonale zatieni terasu, dvor a záhradné posedenie, detský kútik, balkón aj verandu.

Koľko stojí zatienenie plachtou?

Cena kompletnej zostavy s jednou plachtou a príslušenstvom (stĺpiky, kotvy) sa pohybuje zhruba okolo 2.000 €. Konečná čiastka však závisí od tvaru a veľkosti plachty, od počtu kotviacich prvkov a náročnosti kotvenia. Ukážku cenových kalkulácií jednotlivých zostáv nájdete tu..

Aké sú dodacie termíny?

Termíny dodania objednaného systému sú zhruba 1-4 týždne podľa vybraných farieb.

Aká náročná je manipulácia s plachtou?

Plachta sa upevňuje do kotevných prvkov (stĺpikov či fasádnych ôk a kotiev) pomocou karabínok, inštaláciu plachty, či jej odinštaláciu zvládne úplne každý a je to otázka niekoľkých málo minút.

Ochráni ma plachta pred dažďom?

Plachta je textilná a má základnú impregnáciu a ochranu proti UV žiareniu. Plachta ochráni pred rosou, mrholením či slabším dažďom, v prípade silnejšieho dažďa je lepšie plachtu sňať. Pokiaľ sa rozhodnete plachtu ponechať napnutú aj za dažďa, je vhodné využiť posuv na stĺpikoch či fasádnych kotvách a plachtu nakloniť, aby po nej mohla voda stekať.

Je medzi plachtami rozdiel vo funkčnosti zatienenia? Ako zvoliť správnu plachtu?

Záleží vždy na priestore, ktorý treba zatieniť, ale všeobecne platí, že ak použijeme jednu plachtu, viac tieňa poskytnú obdĺžnikové plachty. Zatienenie je však možné vykonať aj kombináciou niekoľkých plachiet. S návrhom plachty môže pomôcť náš architekt.

Je montáž plachtového systému zložitá?

Montáž zvládne každý domáci majster. Návody na montáž nájdete tu.
Kto preferuje montáž zadať, sprostredkujeme mu pomoc našich externých montérov. Situačnú schému pre montáž konkrétnej plachty dodáme s tovarom zadarmo.